Garanti ve İade Koşulları

Garanti – İade ve Değişim

İnternet ve telefon ile yapılan satışlarda, müşterilerimiz üründen vazgeçerse, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen, müşterinin 14 gün içinde ürünü reddetme hakkı dahilinde iade ve değişim işlemleri yapabilmektedir. GRS GRUP, ürün değişim ve iadelerinde 6502 sayılı yasa ile Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen esasları, müşteri memnuniyeti açısından kabul eder. Değişim/iade işlemlerinde ürün faturasının da ürün ile birlikte ibrazı zorunludur.

 

İade ve Değişim Talepleri

İade ve Değişim talepleriniz için, faturanız ile birlikte size en yakın GRS GRUP Müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya internet sitemizden iade formunu eksiksiz doldurarak iade sürecini başlatabilirsiniz. Detaylı bilgi için Çağrı Merkezimizden 444 95 96) veya İletişim Formundan bize ulaşabilirsiniz. Ürünü anlaşmalı kargo firmamız ile depo adresimize ulaştırdığınızda iade talebiniz değerlendirilerek işleme alınır. Bunu takip eden 20 gün içinde alışveriş yaptığınız ödeme şeklinize göre sipariş bedeliniz iade edilir. Ürün iade ve değişim süreciniz eksik ya da zarar görmüş ürün iadelerinde uzun sürebilir. Bunu önlemek için ürünü mutlaka hasarsız, kutu içeriği ve ambalajı zarar görmeden, eksiksiz iade ediniz. Ürün kutudan eksik çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen Çağrı Merkezimizden 444 95 96 veya İletişim Formundan bize bilgi veriniz.

 

Hatalı veya Arızalı Ürün

Hatalı Ürün

Satın aldığınız ürün dışında farklı bir ürün teslim edilmesi durumunda lütfen siparişi teslim almayınız. Ürün kutudan kırık ya da hasarlı çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyin ve siparişi teslim almayın. Çağrı Merkezimizden 444 95 96  veya İletişim Formundan bize ulaşınız.

Arızalı Ürün

Üründen kaynaklanan herhangi bir arıza durumunda, garanti belgenizde yer alan yetkili servisler ile iletişime geçebilir ya da size en yakın Müşteri hizmetlerimizden ürünün servise gönderim işlemleri konusunda destek alabilirsiniz. Şikayetiniz yetkili servise iletilerek ürünün inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan kaynaklanan bir arıza yoksa yetkili servis raporuna uygun olarak onarım/iade/değişim işlemi yapılır. Paket olarak satın aldığınız ürünlerin iade işleminin yapılabilmesi için tüm paket içeriğindeki ürünleri gerekmektedir. Aksi takdirde iade işlemi yapılamamaktadır.

 

İade Kapsamı Dışındaki Ürünler

Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, kişisel bakım ürünleri (tıraş makinesi, tıraş köpüğü, epilatör, diş bakım ürünleri vb.), kulaklıklar ile sarf malzemeleri (toner, kartuş vb) ancak ambalajı açılmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. Kutu içinden Garanti Belgesi çıkmaması durumunda Çağrı Merkezimizden 444 95 96 veya İletişim Formundan bize ulaşabilirsiniz. İmzalı, kaşeli Garanti Belgesi’ni talep etmeniz durumunda adresinize gönderim yapılabilir.

 

Kurulum Gerektiren Ürünler

Kurulum gerektiren ürünler (*) mutlaka Yetkili Servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili Servis dışında açılan ürünler garanti kapsamı dışında kalabilmektedir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilmektedir. (*) 32” ve üzeri Televizyonlar, Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi vb.

 

Garanti

GRS GRUP’ta tüm ürünler en az iki senelik üretici/distribütör garantisi altındadır. Ürününüz arızalanırsa garanti belgenizde yer alan servis hizmetlerini vermekle yükümlü olan firma size bu konuda destek olacaktır. Detaylı bilgi için Çağrı Merkezimizden 444 95 96 veya İletişim Formundan da bize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezimiz hafta içi 09:00-18:00 hafta sonu Cumartesi 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.